Triple Crown of Running

Colorado Springs, Colorado


               Pikes Peak Ascent - 13M                  
                       Award Winners

Note: Overall winners are NOT eligible for Masters and Age Group awards.
      Master winners are NOT eligible for Age Group awards.

                            Overall Winners

                                 Male

           Name                    Age  Time      City            St
        1  Matt Carpenter           38  2:23:22   Manitou Spgs    CO
           Possible Doubler (i.e., also registered for the Marathon)!

        2  Nathan L Schultz         31  2:24:40   Boulder         CO
        3  Bernie G Boettcher       39  2:26:37   Silt            CO
        4  Andy C Dimmen            19  2:27:43   Colo Spgs       CO
        5  Scott Elliott            38  2:28:42   Boulder         CO
        6  Mark Cucuzzella          35  2:29:35   Denver          CO
        7  Cornelis B Guijt         36  2:30:13   Colo Spgs       CO
        8  Kraig J Koski            36  2:31:11   Longmont        CO
        9  Dale P Petersen D C      45  2:34:13   Denver          CO
       10  Tom Borschel             44  2:36:19   Idaho Falls     ID

                                 Female

           Name                    Age  Time      City            St
        1  Anita M Ortiz            38  2:44:33   Eagle           CO
           New Age-Group Course Record!!!
           Previous record:  2:44:36, set in 1995 by Marie Boyd,
                             age 35, from Albuquerque NM

        2  Beverly M Zimmermann     38  3:02:13   Monument        CO
        3  Marla F Croke            40  3:05:55   Telluride       CO
        4  Jill J Van Tiel          38  3:10:19   Crested Butte   CO
        5  Laura C Spalding         33  3:16:07   Boulder         CO
        6  Sharon A Greenbaum       39  3:17:45   Apo             AP
        7  Holli A Harper           42  3:19:47   Colo Spgs       CO
        8  J'Ne Day-Lucore          41  3:20:13   Denver          CO
        9  Deb S Fox                41  3:20:36   Colo Spgs       CO
       10  Lorin B Gaylord          31  3:21:02   Jackson         WY

------------------------------------------------------------------------

                                Master Winners

                                     Male

           Name                    Age  Time      City            St
        1  Ken J Wilson             47  2:43:39   Albuquerque     NM
        2  Eric N Bindner           45  2:48:29   Littleton       CO
        3  Jim A Mitchell           48  2:49:11   Jackson         WY
        4  Rick W Shoulberg         41  2:54:01   Manitou Spring  CO
        5  Cal L Glover             51  2:58:58   Jackson Hole    WY

                                    Female

           Name                    Age  Time      City            St
        1  Marti K Cooksey          48  3:22:06   Manitou Spgs    CO
        2  Jan M Rastall            45  3:26:18   Ft Collins      CO
        3  Nancy S Stevenson        48  3:29:46   Golden          CO
        4  Blondie Vucich           53  3:30:40   Vail            CO
        5  Kimberly M Greer         41  3:30:53   Larkspur        CO

-----------------------------------------------------------------------

                             Age Group Winners

                                   Male

                           1 - 19 Age Group -- Male
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Matt Thrasher            19  2:49:45   Colo Spgs       CO
        2  Tony R Krupicka          19  3:08:21   Niobrara        NE
        3  Justin B Henry           18  3:11:33   Louisville      CO

                           20 - 24 Age Group -- Male
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Jared L Keating          20  3:02:47   Colo Spgs       CO
        2  Carl R Leivers           21  3:04:10   Colo Spgs       CO
        3  Ray McKenzie Young       20  3:09:01   TucuMcAri       NM

                           25 - 29 Age Group -- Male
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Sean Graham              26  3:03:35   Wilson          WY
        2  Thom K Ledoux            28  3:04:37   Denver          CO
        3  Eric D Smith             28  3:06:54   Manitou Spgs    CO
        4  Doug M Herebic           28  3:13:37   Colo Spgs       CO
        5  Kreighton K Bieger       28  3:15:28   Boulder         CO

                           30 - 34 Age Group -- Male
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Alan M Davidson          31  2:44:36   Manitou Spgs    CO
        2  Eric R Billmeyer         32  2:45:20   Manitou Spgs    CO
        3  Antonio J Eppolito       34  2:51:32   Colo Spgs       CO
        4  Alexander D Durst        31  2:52:21   Boulder         CO
        5  Joe M Gutierrez III      32  2:54:17   Wichita         KS

                           35 - 39 Age Group -- Male
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Bill Fanselow            35  2:42:14   Golden          CO
        2  Charles Wertheim         39  2:44:26   Glenwood Spgs   CO
        3  Brendan C Hemp           39  2:47:54   Louisville      CO
        4  Matthew S Von Thun       36  2:53:41   Colo Spgs       CO
        5  Joseph Spalding          35  2:54:15   Boulder         CO

                           40 - 44 Age Group -- Male
           Name                    Age  Time      City            St
        1  David C Meyer            41  2:59:06   Colo Spgs       CO
        2  Bryan S Willis           42  3:00:24   Colo Spgs       CO
        3  Neal J Beidleman         42  3:01:17   Aspen           CO
           Possible Doubler (i.e., also registered for the Marathon)!

        4  Steven A Schuman         40  3:01:41   Beverly Hills   CA
        5  Paul S Sachs             41  3:02:29   Steamboat Spgs  CO

                           45 - 49 Age Group -- Male
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Kevin R Osborn           45  3:02:22   Little Canada   MN
        2  Michael J Hodgman        45  3:05:56   Fly Creek       NY
        3  Randy G Isler            45  3:09:52   Tijeras         NM
        4  Robert J Gillis          47  3:10:21   Gloucester      MA
        5  David J Nauman           46  3:11:45   Mason City      IA

                           50 - 54 Age Group -- Male
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Frank R Moore            53  3:08:11   Colo Spgs       CO
        2  Larry Miller             52  3:15:34   Colo Spgs       CO
        3  Mark C Seelye            50  3:20:29   Manitou Spgs    CO
        4  David M Underwood        50  3:25:14   Boulder         CO
        5  Patrick W Rastall        50  3:25:15   Ft Collins      CO

                           55 - 59 Age Group -- Male
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Jim B Freim              56  3:00:33   Colo Spgs       CO
        2  Bob R Faucett            56  3:39:34   Breckenridge    CO
        3  Paul E Vorndam           55  3:39:55   Rye             CO
           Possible Doubler (i.e., also registered for the Marathon)!

        4  Paul C Woods             55  3:48:02   Colo Spgs       CO
        5  James L Weibel           58  3:50:06   Long Grove      IA

                           60 - 64 Age Group -- Male
           Name                    Age  Time      City            St
        1  E Hugh Braswell          61  3:32:51   Little Rock     AR
           Possible Doubler (i.e., also registered for the Marathon)!

        2  Frank P Weibel           60  3:34:35   Ankeny          IA
        3  Jim Hubbs                60  3:36:30   Albuquerque     NM
        4  Phillip J Stevenson      60  3:40:04   Golden          CO

                           65 - 69 Age Group -- Male
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Glen L Ash               65  3:39:26   Colo Spgs       CO
        2  Jim Braden               66  3:49:36   The Woodlands   TX
        3  Ross Westley             66  4:09:47   Arvada          CO

                           70 - 74 Age Group -- Male
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Keith H Wood             73  3:51:45   Seattle         WA
        2  Dale M Goering           72  3:58:09   Santa Fe        NM
        3  Lyle R Langlois          72  5:48:15   Peoria          AZ

                           80 - 84 Age Group -- Male
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Lionel O Ortega          80  5:42:46   Albuquerque     NM
        2  Friou P Jones            80  6:05:12   El Paso         TX

-----------------------------------------------------------------------------

                             Age Group Winners

                                  Female

                           1 - 19 Age Group -- Female
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Cara C Gooch             17  4:11:22   Sandy           UT
        2  Brittney M Strait        19  4:28:37   Colo Spgs       CO
        3  Megan E Ormston          18  4:37:30   Colo Spgs       CO

                           20 - 24 Age Group -- Female
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Lisa S Strom             24  3:39:52   Colo Spgs       CO
        2  Kristen N Mitchell       23  3:40:12   West Des Moine  IA
        3  Justine C Fox Young      23  3:42:55   Placitas        NM
        4  Kerri A Korenko          24  3:48:39   Ft Collins      CO

                           25 - 29 Age Group -- Female
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Holly J Rickert          29  3:26:38   Salida          CO
        2  Tami B Boday             27  3:27:18   Ft Collins      CO
        3  Jannelle E Allen         26  3:27:27   Colo Spgs       CO
        4  Jennifer L Rodgers       28  3:27:46   Colo Spgs       CO
        5  Celiann M Gonzalez       29  3:33:28   Colo Spgs       CO

                           30 - 34 Age Group -- Female
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Julie F St Clair         33  3:45:19   Larkspur        CO
        2  Katie Katalin            32  3:46:29   Colo Spgs       CO
        3  Jennifer K McGill        32  3:48:57   Colo Spgs       CO
        4  Tina T Jones             30  3:53:41   Ft Collins      CO
        5  Elisabeth P Kaegi        34  3:55:11   Manitou Spgs    CO

                           35 - 39 Age Group -- Female
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Gina Garcia-Shaw         35  3:28:23   Colo Spgs       CO
        2  Kim Schenck              36  3:34:26   Colo Spgs       CO
        3  Linda S Schlierf         39  3:40:03   Colo Spgs       CO
        4  Lisa Oetter              39  3:40:49   Aurora          CO
        5  Junko Kazukawa           39  3:45:08   Commerce City   CO

                           40 - 44 Age Group -- Female
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Pam Cruse-Sollazzo       43  3:31:02   Ft Collins      CO
        2  Chris P Moffet           43  3:32:58   Vail            CO
        3  Vickie S Luebbers        44  3:34:34   Wichita         KS
        4  Julie J Lind             40  3:35:05   Denver          CO
        5  Erlinda R Stafford       41  3:38:38   Littleton       CO

                           45 - 49 Age Group -- Female
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Lucy M West              46  3:35:42   Broomfield      CO
        2  Michele H Davis          46  3:38:49   Colo Spgs       CO
        3  Jackie Buratovich        45  3:41:13   Louisville      CO
        4  Jeanne McCurnin          46  3:47:13   Mason City      IA
        5  Carolyn J Moon           48  3:55:15   Colo Spgs       CO
           Possible Doubler (i.e., also registered for the Marathon)!


                           50 - 54 Age Group -- Female
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Nancy L Smith            52  3:44:46   Telluride       CO
        2  Joanne Scott             50  3:50:14   Wilson          WY
        3  Shane B Holonitch        51  3:52:56   Littleton       CO
        4  Charlene J Aldridge      54  3:55:02   Ft Wayne        IN
           Possible Doubler (i.e., also registered for the Marathon)!

        5  Fran M Fleegler          50  4:00:01   Boulder         CO

                           55 - 59 Age Group -- Female
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Dafna Lotan              55  4:02:40   Kingwood        TX
        2  Ann E Nichols            56  4:16:11   Manitou Spring  CO
        3  Holly Alexander          55  4:20:25   Derby           KS

                           60 - 64 Age Group -- Female
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Jana Hlavaty             61  4:13:42   Keystone        CO
        2  Linda Knudsen            62  4:35:55   Lakewood        CO
        3  Sally Squier             60  4:58:05   Raleigh         NC
           Possible Doubler (i.e., also registered for the Marathon)!


                           65 - 69 Age Group -- Female
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Martha J Kinsinger       68  5:37:12   Colo Spgs       CO

        2  Bernice S Martin         68  6:18:57   Prospect        KY

                           70 - 74 Age Group -- Female
           Name                    Age  Time      City            St
        1  Dorrie L Edgerton        70  6:11:03   Aztec           NM


Return to Results | Return to Home Page