Pikes Peak Ascent and Marathon
Ascent Results - All
Ascent Results - Age Group
Ascent Results - Award Winners
Marathon Results - All
Marathon Results - Age Group
Marathon Results - Award Winners
Doublers
Return to Results Page

         WMRA Long Distance Challenge Team Results
               Hosted by Pikes Peak Ascent
                   Manitou Springs, CO
                     August 21, 2010


Team Category: WMRA Women

Scoring Method:                   Total Team Time
Minimum Runners Per Team:         3
Team Type:                        Women
Note: The scoring calculations are based on
      the first 3 finishers for each team.


 1. Team Name: USA Women                               

Bib#  Name                   Sex Age Time       City           St  Scored  
  15  Brandy L Erholtz        F  32  2:41:38.6  Evergreen      CO    Yes 
  11  Megan C Kimmel          F  30  2:54:51.2  Silverton      CO    Yes 
  18  Lisa M Goldsmith        F  45  3:04:45.3  Nederland      CO    Yes 

Total Team Time:  8:41:15.1

**********

 2. Team Name: Germany Women                           

Bib#  Name                   Sex Age Time       City           St  Scored  
  93  Anja Carlsohn           F  31  2:54:33.1  Potsdam        GER   Yes 
  94  Diane Lehmann           F  33  2:59:11.2  Potsdam        GER   Yes 
  95  Kerstin Straub          F  21  3:08:59.6  Heusenstamm    GER   Yes 

Total Team Time:  9:02:43.9

**********

 3. Team Name: Scotland Women                          

Bib#  Name                   Sex Age Time       City           St  Scored  
  83  Claire F Gordon         F  33  2:53:50.1  West Lothian   SCO   Yes 
  81  Fiona E Maxwell         F  49  2:55:35.3  Paisley        GBR   Yes 
  82  Iona Robertson          F  29  3:41:41.3  Richmond       UK    Yes 

Total Team Time:  9:31:06.7

**********

 4. Team Name: Slovenia Women                          

Bib#  Name                   Sex Age Time       City           St  Scored  
  84  Ursa Trobec             F  43  3:20:08.2  Polhov Gradec  SLO   Yes 
  85  Mihaela Tusar           F  43  3:27:17.2  Cerkno         SLO   Yes 
  86  Marjeta Jensterle       F  43  4:17:27.6  Zelezniki      SLO   Yes 

Total Team Time: 11:04:53.0

**********

The following teams in this category did not have
enough finishers to meet the minimum qualifications.

Team Name: England Women                           

Reason Team did not qualify: Not Enough Female Finishers

Bib#  Name                   Sex Age Time       City           St  
  88  Anna L Lupton           F  32  2:46:36.4  Manchester     UK 
  89  Victoria L Wilkinson    F  32  2:48:46.3  Skipton        UK 

Total Team Time: n/a

**********


------------------------------------------------------------

Team Category: WMRA Men

Scoring Method:                   Total Team Time
Minimum Runners Per Team:         3
Team Type:                        Men  
Note: The scoring calculations are based on
      the first 3 finishers for each team.


 1. Team Name: USA Men                                 

Bib#  Name                   Sex Age Time       City           St  Scored  
  68  Rickey Gates            M  29  2:16:44.8  Boulder        CO    Yes 
   3  Ryan R Hafer            M  24  2:20:04.1  Colorado Spgs  CO    Yes 
   2  Tommy Manning           M  34  2:31:29.5  Colorado Spgs  CO    Yes 
  76  Eric M Blake            M  31  2:34:53.4  New Britain    CT    No  
   4  Zac V Freudenburg       M  32  2:41:53.0  Saint Louis    MO    No  

Total Team Time:  7:08:18.3

**********

 2. Team Name: England Men                             

Bib#  Name                   Sex Age Time       City           St  Scored  
  54  Andy S Peace            M  41  2:22:25.0  Keighley       GBR   Yes 
  53  Morgan J Donnelly       M  37  2:23:05.8  Appleby-in-Wes UK    Yes 
  56  John A Brown            M  41  2:32:32.1  Manchester     MAN   Yes 
  55  Pete Vale               M  38  2:43:16.2  Birmingham     UK    No  

Total Team Time:  7:18:02.9

**********

 3. Team Name: Germany Men                             

Bib#  Name                   Sex Age Time       City           St  Scored  
  80  Timo Zeiler             M  28  2:29:33.5  Trochtelfingen GER   Yes 
  79  Marco Sturm             M  33  2:30:40.6  Burghausen     GER   Yes 
  78  Ulrich Benz             M  34  2:39:43.1  Freiburg       GER   Yes 

Total Team Time:  7:39:57.2

**********

 4. Team Name: Scotland Men                            

Bib#  Name                   Sex Age Time       City           St  Scored  
  59  Paul J Raistrick        M  38  2:37:38.1  Inverness-shir UK    Yes 
  58  Kenny Richmond          M  41  2:44:01.6  Glasgow        SCO   Yes 
  57  Simon Peachey           M  29  2:45:10.6  Aberdeen       GBR   Yes 

Total Team Time:  8:06:50.2

**********

 5. Team Name: Slovenia Men                            

Bib#  Name                   Sex Age Time       City           St  Scored  
  62  Marjan Zupancic         M  39  2:52:53.6  Bohinjska Bist SLO   Yes 
  64  Joze Jensterle          M  46  2:59:17.7  Zelezniki      SLO   Yes 
  63  Martin Stendler         M  36  3:01:04.2  Podbrdo        SLO   Yes 

Total Team Time:  8:53:15.5

**********

The following teams in this category did not have
enough finishers to meet the minimum qualifications.

Team Name: Australia Men                           

Reason Team did not qualify: Not Enough Male Finishers

Bib#  Name                   Sex Age Time       City           St  
  51  Andrew M Lee            M  40  2:41:10.5  Warrimoo       AUS
  52  Brendan J Davies        M  33  3:05:35.4  Belfield       AUS

Total Team Time: n/a

**********




Return to Results | Return to Home Page